A to se vyplatí. Zašli na info@esencebachovy.com jakýkoliv důkaz, že jsi nám napsal recenzi na Google nebo Heureku a dostaneš 15% slevový kód na další objednávku! Klikni zde

Testy na gymnázium a stress

Přijímací zkoušky na gymnázium jsou pro mnoho dětí i jejich rodičů obdobím plným očekávání, ale také velkého stresu. Strach ze selhání, obavy z testů Cermat a tlak na úspěch dokážou vytvořit pořádnou bouři emocí. Jak se s tímto náročným obdobím vypořádat? A co může pomoci nejen žákům, ale i rodičům zvládnout napětí před testem?

Testy na gymnázium a stress 

  •  Strach ze selhání 

Jedním z největších stresorů je pro děti strach, že selžou a nenaplní očekávání svých rodičů nebo učitelů. Tento tlak může být umocněn srovnáváním se spolužáky, kteří už třeba mají jasno o svém budoucím studiu. „Moje dcera mi jednou řekla: ‚Co když mě nevezmou? Co když zklamu tebe i tátu?‘ Snažila jsem se jí vysvětlit, že úspěch v testech není jediným měřítkem její hodnoty, ale stejně jsem viděla, jak moc ji to trápí,“ sdílí maminka Petra.

Děti často věří, že výsledek přijímacích zkoušek určí jejich budoucnost. Tento pocit je umocňován tím, jak důležitě se o testech mluví – nejen ve škole, ale i doma. Je proto důležité dětem ukázat širší pohled na věc a dodat jim pocit podpory bez ohledu na výsledek.
  • Obavy z testů Cermat

Formát testů Cermat je specifický a pro mnoho žáků představuje velkou neznámou. Problémy mohou způsobovat také časový limit nebo neobvyklý styl otázek. Pro děti je klíčové se s formátem těchto testů předem seznámit. Simulace přijímaček nanečisto nebo procvičování minulých zadání může výrazně snížit obavy z neznámého. 

 Jak zvládnout stres před testem

  •  Plánování a příprava učebního plánu

Dobře promyšlený učební plán může být silným nástrojem proti stresu. Rozdělení látky do menších částí a pravidelný režim pomohou dítěti lépe zvládnout objem učiva a zároveň předejít panice z dohánění všeho na poslední chvíli.
 

„S dcerou jsme si vytvořily týdenní plán s konkrétními cíli – například ‚procvičit 5 slovních úloh‘ nebo ‚napsat jeden cvičný diktát‘,“ popisuje paní Lenka. Tento přístup pomohl nejen dceři lépe organizovat svůj čas, ale také jí dodal pocit kontroly nad přípravou.

Techniky pro uklidnění a snížení napětí

  •  Meditace a relaxační cvičení

Meditace a dechová cvičení jsou skvělými způsoby, jak uklidnit mysl před velkým dnem. Několik minut denně věnovaných hlubokému dýchání nebo jednoduchým meditačním technikám může pomoci zmírnit napětí. 

Esence na stres jako pomocník

 Další možností jsou přírodní produkty jako Bachovy esence. Tyto kapky obsahují bylinné výtažky zaměřené na uklidnění mysli a snížení stresu v těžkých situacích. Mohou být skvělým doplňkem ke každodenním rituálům pro zvládání nervozity.  

„Bachovy esence jsme objevili díky kamarádce, která nám doporučila krizové kapky speciálně pro období před přijímačkami,“ vypráví paní Ivana. „Dcera je používá ráno i večer a cítí se díky nim klidnější.“

bachovy-krizove-esence-kapky-na-stres  krizove-kapky-esence-pro-děti-malina krizove-esence-nocni-pro-deti

 
 

Tipy pro den zkoušky 

  • Jak si zajistit klidný start dne 

Den D by měl začít co nejklidněji. Připravte vše potřebné už večer předem – od psacích potřeb po pohodlné oblečení – aby ráno nevznikl žádný chaos. Dopřejte dítěti vydatnou snídani a pozitivní povzbuzení místo připomínání možných chyb. 

  • Strategie během testu pro udržení koncentrace 

Během samotného testu je důležité soustředit se na přítomný okamžik a neztrácet hlavu při obtížnějších úlohách. Doporučuje se nejdříve projít celý test a začít s otázkami, které dítě zvládne rychleji – to dodává pocit jistoty. 

Testy na gymnázium mohou být náročným obdobím plným emocí, ale zároveň i skvělou příležitostí pro růst sebevědomí dětí i rodičů. Správná příprava, podpora rodiny a vhodné relaxační techniky dokážou výrazně zmírnit stres před zkouškami i během nich. Nezapomeňte však dětem připomenout jednu důležitou věc: jejich hodnota nespočívá v jednom výsledku nebo přijetí na prestižní školu – jsou úžasné právě takové, jaké jsou!
 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.

Nevyplňujte toto pole: