Jaké Bachovky používat při úzkosti ?

Jdete na schůzku o mnoho hodin dříve, protože máte obavu, že se během vaší cesty stane něco neočekávaného a vy dorazíte pozdě ? Máte takovou obavu z budoucnosti, že se vám špatně dýchá a svírá vás nepříjemný vnitřní tlak ? Nebo vás trápí tzv. knedlík v krku. I tohle může být úzkost. Denně se s pocitem úzkosti setkává spousta lidí. Statistiky říkají, že úzkost je nejčastějším psychickým onemocněním.

Co je to úzkost a které Bachovy kapky užívat?

Z lékařského hlediska je úzkost složitá kombinace negativních emocí jako jsou strach, zlé předtuchy nebo obavy. Velice často je doprovázena bušením srdce, pocitem nevolnosti, bolesti na hrudi, zkráceným dýcháním a chvěním rukou. Je to velice nepříjemný emoční stav, jehož příčinu není možné definovat.

Chronicky vracející se úzkost, která má podstatný vliv na každodenní život, může být diagnostikována jako úzkostná porucha. Nejběžnější jsou obsedantně kompulzivní porucha, sociálně úzkostná porucha, generalizovaná úzkostná porucha, posttraumatická stresová porucha, agorafobie, panická porucha a specifická fobie.

Příčinou úzkostí jsou špatné negativní myšlenkové vzorce, které vycházejí z podvědomých dysfunkčních vzorců našeho prožívání. Tyto vzorce jsou odpovědné za spouštění neadekvátní stresové reakce i v situaci, která objektivně ohrožující není. 

Jak zvládnout úzkost?

1) Pohybem

Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu jako lék. Procházka po lesem, jízda na kole, rychlejší chůze, plavání. Tohle všechno jsou bezva aktivity, které rozproudí krev a uvolní stres i stažené tělo. Pohybem rozhodně není myšlen náročný silový trénink.

2) Odpočinek a spánek

Odpočinek je u člověka spojen s klidem a pohodou, které ovlivňují prožívání člověka a navozují pozitivní emoce. Vhodné je si dopřát odpočinek i během dne, zařaďte si v průběhu dne úmyslné krátké pauzy. Pauzy mezi tunou úkolů a množství práce.
Spánek
Spánek vám snižuje riziko deprese, obezity a vysokého krevního tlaku, také podporuje paměť, obranyschopnost a hormonální nebo metabolické pochody. Nedostatek spánku, je uváděn jako jednou z příčin Alzheimerovy choroby.

3) Zařaďte do své běžné rutiny Bachovy esence kapky, které obsahují výtažky z :

  • Aspen - Topol osika

  • Red Chestnut - Červený kaštan 

  • Rock Rose - Devaterník penízkovitý

  • Bachovy esence - Krizové kapky 30 ml


4) Dělejte opak toho co vám našeptává vaše mysl

Pokud vám vaše mysl radí a máte pocit toho, že se vám chce někam zalézt pod peřinu, schovat se nebo zahrabat, nedejte se a běžte se projít, zaběhat navštívit kamarádku nebo vysázejte záhon. Prostě udělejte absolutní opak. Po chvíli, kdy zaměstnáte svou mysl, zjistíte, že se cítíte mnohem volněji.

5) Co vám také může pomoci:

- denní řád
- cokoliv na co se můžete těšit
- meditace
- terapeut
- neposlouchat negativní relace
- laskavost k sobě a vlídnost k druhým

To špatné, co se nám děje, si často tvoříme nevědomě sami. Když si to uvědomíme, můžeme to začít měnit. Vnitřní klid je výsledek cílené a vědomé práce.